LED bulb E27 7 Watt cool white
- Cold white LED bulb with E27 socket
- Low energy consumption
- Save up to 87% costs
- Up to 700 lumens
- 3 years warranty
| From quantity | Price per piece |
|---|---|
| 1 | 4.84 € |
| 10 | 17.85 € |
| 20 | 18.80 € |
| 40 | 18.61 € |
| 60 | 18.42 € |
| 80 | 18.23 € |
| 100 | 18.04 € |
The advantages of an LED at a glance:
Save up to 87% of your lighting costs
Higher luminous efficacy than incandescent lamps
High reliability
Long service life
High shock and impact resistance
Fast switching and modulating capability
No switching wear
No heat winding
No UV rays
Scope of delivery:
7W E27 LED lamp cool white
Save up to 87% of your lighting costs
Higher luminous efficacy than incandescent lamps
High reliability
Long service life
High shock and impact resistance
Fast switching and modulating capability
No switching wear
No heat winding
No UV rays
Scope of delivery:
7W E27 LED lamp cool white

Operation
Light
Lifetime
Dimensions/Material
| Socket / Base | E27 |
| Nominal power | 7 W |
| Rated power | 7,4 W |
| Voltage | AC 220-240V |
| Power factor | 0.9 PF |
| Energy consumption | 8 kWh/1000h |
| Energy efficiency class | A+ |
| Dimmable | No |
Light
| Luminous flux | 420 lm |
| beam angle | 270 ° |
| Start time | 1 s |
| Start-up time | 0 s |
| Light colour | Neutral white |
| Colour temperature | 6000K |
| colour reproduction | 70 (CRI) Ra |
Lifetime
| Nominal service life | 50.000 h |
| Rated service life | 50.000 h |
| Switching cycles | 20.000 x |
| Luminous flux maintenance according to nominal life | 0.3 LLMF |
| Optimized standard condition | -20 °C - +50 °C |
Dimensions/Material
| Dimensions | 110 x 60mm |
| Mercury-free | Yes |
| Mercury content | 0 mg |
| To be disposed of according to WEEE directive | Yes |
Technische Informationen:
|
|
|
| Hersteller/Modell: | E27 LED Birne |
| Energieeffizienzklasse: | A+ |
| Leuchtkraft: | 420 Lumen |
| Verbrauch in Watt: | 7 Watt |
| Abstrahlwinkel: | 270° |
| Lebensdauer in Stunden: | 50.000 Std. |
| Farbe : | kaltweiß |
| Betriebstemperatur: | -20 bis 50°C |
| Farbtemperatur in Kelvin: | 6000K - kaltweiß |
| Anlaufzeit: | 1 Sekunde |
| Dimmbar: | Nein |
| Maße: | 110 mm x 60 mm |
| Hydragyrum: | 0 g Hg / Quecksilber |
| Stromverbrauch: | 7kWh / 1000h |
| Sockel: | E27 |
| Spannung: | AC 220-240 Volt |
Real ratings





