LED baseboard 50 cm cold white incl. power supply unit
- Beautiful LED under cabinet bar for stylish backlighting
- Extra durable & waterproof
- Various applications
- Quality from ECD Germany
- Strong luminosity
- Warmer and brighter
- Plug&Play System
- 3 years warranty
Scope of delivery:
1 x LED substructure strip 0,5m 30 LEDs 5050 SMD
1 x power supply unit 12V 2A
1 x LED substructure strip 0,5m 30 LEDs 5050 SMD
1 x power supply unit 12V 2A

LED substructure strip 0,5m 30 led 5050 KW
Operation
| Socket / Base | None |
| Nominal power | 5 W |
| Rated power | 5.5 W |
| Voltage | DC 12V |
| Power factor | 1 PF |
| Energy consumption | 5 kWh/1000 h |
| Energy efficiency class | A |
| Dimmable | No |
Light
| luminous flux | 350 lm |
| Beam angle | 120 ° |
| Start time | 0.1 s |
| Start-up time | 0 s |
| Light colour | Cold White |
| Colour temperature | 6000K |
| Colour rendering | 70.0 (CRI) Ra |
Lifetime
| Nominal service life | 10.000 h |
| Rated service life | 10.000 h |
| Switching cycles | 10.000 x |
| Luminous flux maintenance according to nominal life | 0.8 LLMF |
| Optimized standard condition | -30 °C - +40 °C |
Dimensions/Material
| Dimensions | 500mm x 33mm x 11mm |
| Mercury-free | Yes |
| Mercury content | 0 mg |
| To be disposed of according to WEEE directive | Yes |
Technical data:
12V 2A 24W power supply unit
current: 2A
Power: 24W
Input voltage: AC 100 - 240V 50/60Hz
AC cable: EU plug
Output voltage: DC 12V
Bowls Material: ABS plastic cover
Protection:
Short circuit protection
Overheating protection,
Overvoltage protection
Adapter Dimensions: approx. 80 x 50 x 30mm
Cable Power plug: 58 cm
Cable connection: 113 cm
usage:
up to 10m 30LEDs/m
up to 5m 60LEDs/m
12V 2A 24W power supply unit
current: 2A
Power: 24W
Input voltage: AC 100 - 240V 50/60Hz
AC cable: EU plug
Output voltage: DC 12V
Bowls Material: ABS plastic cover
Protection:
Short circuit protection
Overheating protection,
Overvoltage protection
Adapter Dimensions: approx. 80 x 50 x 30mm
Cable Power plug: 58 cm
Cable connection: 113 cm
usage:
up to 10m 30LEDs/m
up to 5m 60LEDs/m
Technische Informationen:
LED Unterbauleiste:
- Länge der Leiste 500mm
- 30 extra helle SMD pro Leiste
- Lichtfarbe: kaltweiß (6000-6200K)
- Breite der Leiste ca. 14mm / nur 8mm flach
- WASSERDICHT IP65
- Anschlüsse steck- und verschraubbar sowie wasserdicht
- Stromverbrauch max. 6W je Leiste
- Anschluss über 12 Volt Gleichspannung
- kaum Wärmeentwicklung während des Betriebs (ca. 25- 30°C)
- Sehr hohe Lichtstärke, ca. 310 Lumen je Leiste
- selbstverständlich RoHs konform und mit CE Zeichen
- Hohe Lebensdauer
Netzteil 2A:
Ausgangspannung: 10 - 12V DC
Stromstärke: max. 2A
Leistung: 24W
LED Unterbauleiste:
- Länge der Leiste 500mm
- 30 extra helle SMD pro Leiste
- Lichtfarbe: kaltweiß (6000-6200K)
- Breite der Leiste ca. 14mm / nur 8mm flach
- WASSERDICHT IP65
- Anschlüsse steck- und verschraubbar sowie wasserdicht
- Stromverbrauch max. 6W je Leiste
- Anschluss über 12 Volt Gleichspannung
- kaum Wärmeentwicklung während des Betriebs (ca. 25- 30°C)
- Sehr hohe Lichtstärke, ca. 310 Lumen je Leiste
- selbstverständlich RoHs konform und mit CE Zeichen
- Hohe Lebensdauer
Netzteil 2A:
Ausgangspannung: 10 - 12V DC
Stromstärke: max. 2A
Leistung: 24W
Real ratings