LED floodlight 30 Watt warm white with motion detector
- ENERGY SAVING: Low energy consumption thanks to LED technology, so you save when you replace old halogen spotlights with LED spotlights. With a power of 20W and a voltage of 220 - 240V, these LEDs are ideal for every household
- IN ANY ANGLE: The construction site lamp delivers a very wide and bright light due to the beam angle of 120 °. All affected areas are ideally lit.
- LONG LIFE: These LED floodlights emit very little heat, which prevents heat dissipation and gives the Flood Light a life of 50,000 hours
- SUPERHELL: With a bright SMD LED, warm white LEDs (1518 LM), which are firmly installed in the LED spotlight, the LED floodlight is ideal for the accent lighting in the outdoor area and also for lighting of the garden and the house
- PRODUCT DETAILS: Degree of protection: IP65 (protected against water jets), Housing: aluminum injection molding, Power consumption: Max: 30.70W, Color temperature range: Warm White (2800K), Dimensions: (L x W x H): 20W: 225 * 185 * 110mm , Working temperature: -20 ° C - + 50 °
Description:
ECD-Germany stands for high-quality brand spare parts at good conditions. We convince by a good support and are also available after the purchase.
The LED floodlight sold here is new, of the brand ECD-Germany and therefore of highest quality. You get a guarantee for a long durability.
Scope of delivery:
1 x 30W SMD LED floodlight with motion detector warm white

Operation
Light
Lifetime
Dimension /Material
| Socket | None |
| Rated power | 30 W |
| Measured power | 30 W |
| Voltage | AC 220-240 V |
| Power factor | 0.55 PF |
| Energy consumption | 30 kWh/1000h |
| Energy efficiency category | A |
| Dimmable | No |
Light
| Luminous flux | 1518 lm |
| Beam angle | 120 ° |
| Starting time | 0.1 s |
| Run-up time | 0 s |
| Light color | Warm White |
| Color temperature | 2800 K |
| Color rendering | 60 (CRI) Ra |
Lifetime
| Rated lifetime | 50000 h |
| Measured lifetime | 50000 h |
| Switch cycles | 20000 x |
| Lamp lumen maintenance factor after rated lifetime | 0.7 LLMF |
| Optimized norm | -20 °C - +50 °C |
Dimension /Material
| Dimensions (Height x Width x Depth) | 225m x 185mm x 110mm |
| Mercury free | Yes |
| Mercury content | 0 mg |
| Disposed to the WEEE directive | Yes |
Technical information:
- Light color: Warm White
- LEDs: 1x 30W SMD LED
- Voltage: AC 220-240 V
- Power: 30W
- Color Temperature: Warm White - 6000K
- Light intensity: 1518 LM
- Angle: about 120
- Degree of protection: IP65 (splash-proof)
- Housing: Cast aluminum, painted gray
- Dimensions (L x W x H): 225 * 185 * 110mm
- Lifespan: 50.000 hours
- Working temperature: -20 ° C - +50 °C
- Material: Equipped with safety glass
- Energy efficiency class: A
- Need alternating current
- Power consumption: Max 30,70W
Real ratings